Drukuj

Atrakcje Łodzi

O to kilka z atrakcji Łodzi, które warto uwzględnić odwiedzając Łódź:

Zoo i Orientarium 

Ogród Zoologiczny to miejsce zawsze chętnie odwiedzane przez rodziny z dziećmi czy grupy zorganizowane. Od pewnego czasu dodatkową atrakcją łódzkiego ZOO jest Orientarium, w którym zamieszkały zwierzęta z Azji Południowo-Wschodniej. W nowoczesnym pawilonie z olbrzymią słoniarnią, znajdziemy nie tylko zwierzęta, ale też rośliny charakterystyczne dla tej części globu. Obecnie najbardziej znanym mieszkańcem łódzkiego zoo jest słoń Aleksander. Łatwo go rozpoznać, ponieważ ma on tylko jeden cios i jest największym ze słoni mieszkających w Łodzi. Towarzyszą mu dwaj młodsi „panowie”: Kyan i Taru. Niebywałą okazją do podglądania tych olbrzymich ssaków lądowych jest pora karmienia, w czasie której można zobaczyć słonie pływające w basenie. W Orientarium znajduje się też tunel z wodnymi okazami zwierząt. Przemierzając podwodną drogą ponad dwadzieścia metrów zobaczymy m.in.: rekiny, płaszczki i mieszkańców rafy koralowej. W Orientarium zamieszkały też: wyderki orientalne, makaki, krokodyle czy niedźwiedź malajski. Na terenie pawilonu, dzięki odpowiedniej aurze i temperaturze, w czasie zwiedzania usłyszymy odgłosy zwierząt i poczujemy klimat Azji. W Zoo możemy tez zobaczyć inne zwierzęta, np.: żyrafy, zebry, hipopotamy, lwy, tygrysy czy lemury. Dla najmniejszych turystów zostało przygotowane mini zoo.

Ec1 czyli Centrum Nauki i Techniki w Łodzi

Najmłodsi turyści najchętniej poznają rzeczywistość w trakcie zabawy i za pomocą wszystkich dostępnych zmysłów. Sprzyjającym tym działaniom miejscem z całą pewnością jest EC1 i mieszcząca się w jego kompleksie Ulica Żywiołów. EC1 to Centrum Nauki i Techniki, z kinem sferycznym oraz planetarium. Przeznaczone jest ono głównie dla nieco starszych odbiorców - dzieci w wieku szkolonym. Planetarium natomiast to atrakcja dla każdego widza. Dostępne są tam pokazy astronomiczne dedykowane różnym grupom wiekowym dzieci i młodzieży. Pod skrótem EC1 kryje się bowiem: dawna elektrownia i elektrociepłownia - pierwsza fabryka, która ponad sto lat temu produkowała prąd dla Łodzi.

Prawdziwy raj dla małego naukowca i odkrywcy znajduje się w Ulicy Żywiołów. Miejsce to zapewnia maluchom radość z odkrywania świata. To trzy piętra dobrej zabawy, eksperymentów, atrakcji dla dzieci. W czasie zwiedzania „ulicy” odwiedzającym towarzyszą żywioły: ziemia, powietrze, woda, ogień i życie. Rysunkowe postacie wprowadzają młodego odkrywcę w świat sensorycznych doznań. Tutaj można wszystko dotykać, wspinać się i szybko sunąć po zjeżdżalniach. Niezrozumiałe zagadnienia gotowi są wytłumaczyć dbający o bezpieczeństwo animatorzy. Ulica Żywiołów powstała dla dzieci i to one testowały wszystkie rozwiązania. Jest to miejsce, które w szczególny sposób odpowiada dziecięcym potrzebom i sposobowi poznawania otoczenia.

Szlak Bajkowy

Na dobranockach o Misiu Uszatku, Misiu Colargolu i Zaczarowanym Ołówku wychowały się pokolenia Polaków. Co łączy te bajki? Wszystkie powstały w Łodzi. W Se-ma-forze nieprzerwanie od 70 lat tworzy się filmy animowane, zarówno bajki dla dzieci, jak i filmy dla dorosłych. Dwie produkcje nagrodzone zostały nawet Oscarami! Aby poznać kulisy powstawania kreskówek, zobaczyć dekoracje filmowe i spotkać ulubionych bajkowych bohaterów warto odwiedzić Muzeum Kinematografii.

Będąc w Łodzi z dziećmi, można zdecydować się na zwiedzanie szlakiem Łodzi bajkowej. W przestrzeni miasta odnajdziemy wówczas dziesięć małych pomników przedstawiających bajkowych bohaterów, którzy przypominają o dorobku łódzkiej animacji. Na Piotrkowskiej natrafimy na pierwszy pomnik, który stanął na bajkowym szlaku - Misia Uszatka, przy Muzeum Kinematografii spotkamy koty Filemona i Bonifacego, przed wejściem do Palmiarni  - wróbla Ćwirka, dwa leśne ludki Maurycego i Hawranka - w największym łódzkim parku Na Zdrowiu, tuż przy wejściu do zoo a przy wejściu do aquaparku Fala - pingwina Pik-Poka. Szukajcie dalej, bo jest ich więcej!

Szlak murali

Murale to wielkoformatowe malowidła na ścianach budynków. W Łodzi obecnie jest ponad 160 obrazów, które tworzą niezwykła galerię pod gołym niebem.

Autorami pierwszych prac byli przede wszystkim artyści Akademii Sztuk Pięknych. W okresie PRL-u powstało w Łodzi około 200 reklam ściennych tego typu. Najdłuższy mural miał 270 metrów i reklamował Zakłady Przemysłu Wełnianego „Wiosna Ludów”. W ostatnim czasie dzięki wielu ciekawym inicjatywą, przybyło w mieście wiele kolorowych, nowoczesnych malowideł na łódzkich kamienicach, na licznych budynkach możemy zobaczyć nowe prace, dzięki fundacji URBAN FORMS. Malowidła są bardzo różne. Zajmują wielkie przestrzenie lub ukryte są między budynkami. Wiele z nich nawiązuje do historii miasta, przedstawia ważne dla Łodzi postaci, miejsca czy wydarzenia. Inne przedstawiają abstrakcyjne tematy, zwierzęta, nawiązują do szerszego kontekstu.

Łódź to także miasta sztuki i architektury. Z miastem związani byli Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro, Artur Szyk, Alina Szapocznikow, Jankiel Adler. To w Łodzi znajduje się jeden z największych na świecie zbiorów sztuki nowoczesnej zapoczątkowany przez grupę AR. To tutaj działa słynna grupa Łódź Kaliska.

Oskarowy szlak filmowy

Szlak Łodzi Miasta Filmu UNESCO to propozycja dla Łodzian i turystów, miłośników kina, ale także dla tych, którzy podczas zwiedzania miasta, chcieliby poznać jego filmową historię i odwiedzić miejsca, w których powstały sceny do najważniejszych filmów polskiej kinematografii. Szlak pozwala odkryć filmowe dziedzictwo Łodzi, miasta należącego do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie filmu.

Szlak wiedzie przez miejsca, w których powstały sceny filmów realizowanych w Łodzi, od czasów powojennych do dzisiaj. Można go przemierzać korzystając z gotowych propozycji miejskich spacerów lub samodzielnie eksplorować wg tytułów filmów lub lokacji, w których realizowane były konkretne sceny.

Pałac Herbsta Muzeum

Pałac Herbsta to miejsce niezwykłe. Jego historia nierozerwalnie związana jest nie tylko z losami rodziny Herbstów i Scheiblerów, lecz także z dziejami Księżego Młyna, czyli dawnej osady przemysłowej. Położone nad rzeką Jasień tereny były obszarem, na którym powstało potężne przedsiębiorstwo włókiennicze Scheiblerów. Miało ono fundamentalne znaczenie dla rozwoju przemysłu włókienniczego w Łodzi.

Manufaktura

Centrum Handlowe Manufaktura – centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe, otwarte 17 maja 2006 roku w Łodzi, pomiędzy ulicami Zachodnią, Ogrodową, Drewnowską i Karskiego, na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego. Jest to pierwsze centrum pod względem powierzchni w Europie Wschodniej i drugie pod względem powierzchni handlowej w Polsce (powierzchnia najmu brutto: 110 000 m2).

Palmiarnia Łódzka

W najstarszym łódzkim Parku Źródliska możemy odnaleźć miejsce pełne ciepła i niezwykłej egzotyki, gdzie choć na chwilę przeniesiemy się do ciepłych stref klimatycznych. Możemy być pewni, że o każdej porze roku spacer po Palmiarni dostarczy nam wielu przyjemnych wrażeń.

Egzotyczna kolekcja roślin, to żywa historia Łodzi, zapoczątkowana przez łódzkich fabrykantów. Najstarsze rośliny to ponad 150 letnie palmy. Uzupełniają je wspaniałe bananowce, araukarie, bambusy i figowce. Pod okazałymi koronami kilkudziesięciu roślin miejsce znalazły: storczyki, bromelie, begonie, paprocie oraz krotony. Od późnej wiosny dodatkowo poznać możemy kilkadziesiąt gatunków roślin rosnących w ogródku dydaktycznym, który uważany jest za pierwszy Ogród Botaniczny w Łodzi.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Muzeum techniki i przemysłu, sztuki, designu, mody, historii regionu, etnograficzne… Dzięki niezwykle bogatym i zróżnicowanym zbiorom Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest po trosze każdą z tych instytucji. W  kolekcjach znajdują się zarówno XIX-wieczne tkaniny koszulowe, jak i tekstylia medyczne; zabytkowa niderlandzka tapiseria i przestrzenna kompozycja Magdaleny Abakanowicz; kostium Chanel i dres z kreszu; drewniane czółenko i krosno pneumatyczne, łowicki pasiak i burnus marokańskiego górala; haftowany sztandar i szydełkowa serwetka. Zgromadziliśmy ponad 20 000 pozycji inwentarzowych, dających podstawę do tworzenia niezwykłych, interdyscyplinarnych ekspozycji.

Ogrody Geyera

Ogrody Geyera to  znakomita lokalizacja po zachodniej stronie ulicy Piotrkowskiej, w kwartale zamkniętym ulicami Wólczańską, Czerwoną i Sieradzką, pozwalająca na swobodne korzystanie zarówno z komunikacji miejskiej oraz zapewniająca dogodny dojazd praktycznie z każdej cześci miasta. To zespół odrestaurowanych pofabrycznych budynków, które tworzą wyjątkową przestrzeń dla mieszkańców, stając sie tym samym ważnym miejscem na mapie Łodzi. To miejsce w którym przeszłość spotyka się z teraźniejszością, wyznaczając kierunek jak może i powinna wyglądać  adaptacja zabytkowych przestrzeni miejskich tak, by służyła wszystkim mieszkańcom.

Pałac Karola Poznańskiego 

Pałac, przeznaczony wyłącznie na cele mieszkalne, wybudowany w stylu neorenesansowym (w nawiązaniu architektonicznym elewacji do pałaców florenckich) według projektu Adolfa Zeligsona, miał charakter reprezentacyjny, co podkreślono pełnymi przepychu wnętrzami. Z olbrzymim kunsztem wykonane zostały boazerie z różnogatunkowego drewna, bogato dekorowane stiukowe sufity, marmurowe kominki i meble. W stanie niezmienionym zachowała się wewnętrzna klatka schodowa z wachlarzowymi schodami, wyłożona marmurem, z przepięknym witrażem. Budynek składa się z części frontowej i dwóch skrzydeł bocznych, ustawionych pod kątem prostym. W narożniku umieszczony został ryzalit, przykryty kopułą. Pałac jest oddzielony od ulicy parkanem z maszkaronami oraz literą „P” na tablicach herbowych. Był to pierwszy budynek w Łodzi posiadający centralne ogrzewanie już w fazie projektu.

Obecnie w budynku mieści się Akademia Muzyczna w Łodzi.

Willa pod jabłoniami czyli Miejska Galeria Sztuki

Willa pod Jabłoniami została wybudowana dla rodziny łódzkiego fabrykanta Leopolda Kindermanna w 1903 r. Projektantem tej bardzo ciekawej secesyjnej rezydencji był architekt związany z Łodzią Gustaw Landau – Gutenteger. Dom uznawany jest za szczytowe osiągnięcie form łódzkiej secesji.

Leopold Kindermann zamieszkał wraz z żoną i dziećmi w rezydencji kilka lat później. Żona fabrykanta pochodziła ze znanej rodziny przedsiębiorców Federów. Dzieci Kindermannów to Leopold oraz Eleonora. Leopold Rudolf Kindermann miał również znanych w Łodzi braci Juliusza oraz Adolfa Gustawa Kindermanna, których siedziby można odleźć przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi.

Muzeum Sztuki w Łodzi

Kolekcja, którą prezentuje MS1 i MS2 koncentruje się głównie na sztuce XX i XXI wieku. Jest to wyjątkowy zbiór, ponieważ tworzyli ją sami artyści przekazując swoje dzieła na poczet przyszłego muzeum. Należy podkreślić, że łódzkie Muzeum Sztuki jest jednym z najstarszych placówek muzealnych sztuki nowoczesnej na świecie. W skład kolekcji wchodzą obrazy m.in. takich artystów jak Fernand Léger, MaxErnst, Leon Chwistek, Tytus Czyżewski, Stanisław Ignacy Witkiewicz  - przedstawicieli kubizmu, surrealizmu, formizmu, nurtu „czystej formy”. 

Trzon zbiorów stanowią dzieła światowej sławy grupy „a.r.” – Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro i  Henryka Stażewskiego. To właśnie dzięki ich inspiracji zdobywano dzieła od artystów i zakładano kolekcję. Wśród nazwisk twórców zebranych prac należy wymienić także Jankiela Adlera, Le Corbusier, Victora Vasarely, Romana Opałkę, Mirosława Bałkę, Magdalenę Abakanowicz, Marca Chagalla, Paula Klee, Tadeusza Kantora, Josepha Beuysa i wielu, wielu innych.

Aktualnie w ms² prezentowana jest wystawa , Atlas Nowoczesności, która porządkuje dzieła wokół pojęć w powszechnym odczuciu wiążących się z tym, co nowoczesne, takich jak: emancypacja, autonomia, industrializacja, kapitał, urbanizacja, eksperyment, mechanizacja czy rewolucja.  Dzięki temu dzieła prezentowane w ms² nie są jedynie ilustracją konkretnego kierunku w sztuce, ale komunikują tematy istotne dla widzów tu i teraz.

Misją Muzeum jest kreowanie warunków umożliwiających współczesnemu odbiorcy komunikację z twórczością artystyczną minionych i obecnych pokoleń, a poprzez to rozbudzanie w nim umiejętności samodzielnego widzenia, rozumienia i odczuwania otaczającej go rzeczywistości. Muzeum promuje sztukę jako istotny element społecznego życia zdolny czynić ludzką egzystencję pełniejszą i bardziej wartościową.

Monopolis

Monopolis to dawna fabryka alkoholu czyli monopolu spirytusowego z początku XX wieku.  Dzisiaj fabryka z czerwonej cegły stanowi kolejne wyjątkowe miejsce na mapie zabytków Łodzi. Kilka lat temu powstał tutaj nowoczesny kompleks biurowo-wypoczynkowy pod nazwą "Monopolis". Pod tym hasłem kryje się przestrzeń służąca kulturze i rozrywce. W Monopolis bowiem znalazło się miejsce dla licznych restauracji i kawiarni, sceny teatralnej i muzycznej, muzeum, strefy dla dzieci oraz galerii sztuki. Ten trzeci co do wielkości kompleks budynków fabryki stał się miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów.

Muzeum Monopolis to opowieść o historii monopolu wódczanego w Łodzi. Dzięki niewielkiemu muzeum możemy choć na chwilę przenieść się do czasów PRL. Bohaterami wystawy stali się pracownicy dawnej fabryki, za sprawą ich opowieścią odkrywamy przeszłość tego miejsca. Na Scenie Monopolis odbywają się wydarzenia kulturalne, biznesowe, muzyczne, modowe i wielu innych.

Monopolis ma także specjalna ofertę dla najmłodszych gości czyli Monosferę. W weekendy odbywają się w niej rozmaite aktywności, np.: budowanie z niezwykłych klocków, warsztaty z robotyki. Artgaleria to przestrzeń zielonego pasażu Monopolis. W tej części kompleksu można podziwiać dzieła sztuki takie jak: rzeźby, obrazy, fotografie, plakaty. Co jakiś czas pojawiają się nowe prace. Galeria jest bezpłatna. 

Park Ocalałych

Jest najmłodszym parkiem w Łodzi, usytuowanym w dolinie rzeki Łódki, pomiędzy ulicami Wojska Polskiego, Oblęgorską i ogródkami działkowymi przy ul. Źródłowej. W sierpniu 2004 roku, z inicjatywy prezydenta miasta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego odbyły się Obchody 60. Rocznicy Likwidacji przez Niemców Litzmannstadt Ghetto. Istotnym wydarzeniem obchodów było uroczyste posadzenie drzewek pamięci przez Ocalałych z Litzmannstadt Ghetto. Pomysłodawczynią tej idei była jedna z ocalonych - pani Halina Elczewska.