Drukuj

Przewodnik po Łodzi

Łódź to stolica regionu i miasto o tradycjach przemysłowych, miasto czterech kultur, stolica polskiego filmu. Wielokulturowość miasta widoczna jest w jego architekturze oraz topografii. Historie i kulturę Łodzi można poznać odwiedzając liczne muzea: Muzeum Miasta Łodzi, Kinematografii, Włókiennictwa czy Sztuki.

Punktem obowiązkowym każdej wycieczki jest spacer ul. Piotrkowską, zwiedzenie Księżego Młyna, Manufaktury czy odwiedzenie łódzkich nekropolii (Cmentarza Żydowskiego i Starego). Łódź warto odwiedzać podczas festiwali: Designu, Łódź Czterech Kultur, Światła, Komiksu i Gier, Fotofestiwalu, Explorers. Miasto i region oferują także jedyne w swoim rodzaju smaki kulinarne.

Oto kilka ciekawostek po Łodzi:

Łódzka gwara W Łodzi obowiązuje specyficzna gwara regionalna obejmująca wiele słów, jakich nie można usłyszeć nigdzie indziej. Typowo łódzkie są: angielka, krańcówka, migawka, tytka.

Rzeki w Łodzi Łódź położona jest na 18 rzekach, których łączna długość to 126 km. Wiele z nich przykrytych jest ulicami, ale w miejskich parkach wciąż można zobaczyć odsłonięte koryta, będące świadectwem dawnej włókienniczej wielkości miasta.

Festiwale Łódź nazywana jest często miastem festiwali. Odbywa się tu wiele imprez o randze międzynarodowej. Do najważniejszych zalicza się Festiwal Dialogu Łódź Czterech Kultur, Międzynarodowy Festiwal Fotografii, Międzynarodowy Festiwal Odkrywców, Podróżników i Ludzi Aktywnych "Mediatravel", Łódzkie Spotkania Baletowe, Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Międzynarodowy Festiwal Graffiti "Meeting of Styles", Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej TrotuArt, Łódzkie Spotkania Teatralne i gromadzący najwięcej turystów Light Move Festival.

Murale Na jednej z łódzkich kamienic przy ul. Piotrkowskiej 152 można zobaczyć największe na świecie graffiti, które w 2011 r. trafiło de Księgi Rekordów Guinessa. Malowidło zostało wykonane na powierzchni ok. 900 m2 przez grupę Design Futura, a do jego wykonania zużyto 1000 puszek farby.

Miasto kominów W przeszłości Łódź znana była jako miasto jednej ulicy, stu pałaców i tysiąca kominów.

Filmówka Łódź jest powszechnie znana jako filmowe centrum Polski. Z łódzkiej „Filmówki” wywodzą się m.in. Andrzej Wajda, Roman Polański, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Kazimierz Kutz.

Najdłuższa ulica Czy wiesz, że najdłuższą ulicą w Łodzi nie jest Piotrkowska, tylko... ulica Pomorska? Liczy 11 318 m długości. Ma 608 numerów i krzyżuje się z 40 ulicami. Rozpoczyna się przy placu Wolności, kończy w Nowosolnej. Obecną nazwę zawdzięcza upamiętnieniu zaślubin z morzem.

Piotrkowska Ulica Piotrkowska to reprezentacyjna ulica Łodzi. Zaczyna się przy placu Wolności, kończy przy placu Niepodległości. Stąd w Łodzi mówi się, że droga od wolności do niepodległości mierzy 4,2 km. Około 1815 roku, kiedy wytyczono ulicę, otrzymała nazwę „ulica Piotrkowska” i była nieco dłuższa.